Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Boys 4th & Girls 5th at State "A" Track & Field Meet
Boys 4th & Girls 5th at State "A" Track & Field Meet
Brian Field
Tuesday, May 28, 2019

Congratulations to the Watchdog Girls Track and Field Team on their 5th place finish and Boys Track and Field Team on their 4th place finish at the State “A” Track and Field Championships held in Tea and Sioux Falls on May 24-25!

State Champion Medalists

Congratulations to Jessica Niles on winning the High Jump! Jessica cleared 5’3” to win the title!

Congratulations to Alec Atwood on winning the 3200 Meter Run in the time of 9:55.10!

Congratulations to Alec Atwood on winning the 1600 Meter Run in the time of 4:29.86!

Alec achieved the “Distance Double” by winning the 3200 and 1600!  Congratulations Alec on an outstanding XC and Track and Field career at BHS!

State Medalist Relays

Congratulations to the Girls 4x800 Meter Relay on their 4th place finish—Anna Atwood, Laura Bogue, Adyson Hansen, and Jaycee Fischer!

Congratulations to the Girls 4x200 Relay on their 5th place finish—Savannah Beeson, Alana Bergland, Isabel DeLay, and Faith Weiland!

Congratulations to the Girls 4x100 Relay on their 7th place finish—Savannah Beeson, Isabel DeLay, Rachel Zanter, and Alana Bergland!

Congratulations to the Girls 4x400 Relay on their 3rd place finish—Anna Atwood, Laura Bogue, Alana Bergland, and Faith Weiland!

Congratulations to the Boys 4x800 Meter Relay on their 3rd place finish—Nico Sanz Curros, Nate Kropuenske, Matthew Hoffman, and Alec Atwood!

Congratulations to the Boys Medley Relay on their 7th place finish—Brandon Andrews, Alex Docken, Jack Antonson, and Nico Sanz Curros!

Congratulations to the Boys 4x400 Relay on their 4th place finish—Nate Kropuenske, Jack Antonson, Matthew Hoffman, and Alec Atwood!  Caleb Weiland ran the anchor in the 4x400 prelim on Friday to help qualify the boys’ 4x400 relay!

State Medalist Individuals

Congratulations to Cali Boden for placing 4th in the Discus!

Congratulations to Aubrey Boden for placing 6th in the Shot Put!

Congratulations to Anna Atwood for placing 5th in the 800 Meter Run!

Congratulations to Laura Bogue for placing 8th in the 800 Meter Run!

Congratulations to Nate Kropuenske on his 5th place finish in the 400 Meter Dash!

The Welcome Home for the Watchdog Track and Field Teams was held on Tuesday, May 28 at 7:00 p.m. in the BHS gym.  The Track and Field Teams celebrated their accomplishments and great season!

Coaches

The Head Girls Track and Field Coach is Mr. Scott Ebert.  The Head Boys Track and Field Coach is Mr. Matthew Coy.  The Assistant Track and Field Coaches are Ms. Pam Conklin, Ms. Mikala Larsen, Mrs. Kelly Knutson, Mr. Dan Bergland, Mr. Rob Wilson, and volunteer coach Mr. Jim Nelson.